W roku szkolnym 2022/2023 w świetlicy szkolnej realizowany był międzynarodowy projekt edukacyjny "Kreatywne prace plastyczne" pod kierunkiem Pani Joanny Urbaniak i Iwony Dudzińskiej. Głównymi celami programu było zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności jego uczestników poprzez działania plastyczne.

W każdym miesiącu były do zrealizowania minimum 1 z 3 zadań. Podczas zajęć uczniowie poznawali różne techniki plastyczne, w wyniku których powstały różnorodne i oryginalne dzieła plastyczne.

• Zadanie na wrzesień: "Mokre w mokrym" – uczniowie tworzyli abstrakcyjne dzieła.
  • Zadanie na październik: „Muchomory” wykonane na tle  papieru artystycznego stemplowanego papierem.
  • Zadanie na listopad: Jesienne drzewo - praca techniką mieszaną.
  • Zadanie na grudzień: Malowanie nitką.
  • Zadanie na styczeń: Zimowe drzewo - wyklejanka z folii aluminiowej.
  • Zadanie na luty: Tworzenie papieru artystycznego miętego malowanego.
  • Zadanie na marzec: „Przebiśniegi” na tle z barwionej bibuły.
  • Zadanie na kwiecień: Malowanie akwarelą i folią.
  • Zadanie na maj: Wiosenne drzewo.

Zostało zrealizowanych dziewięć zadań, podczas których uczniowie poznawali różne techniki plastyczne. Ponadto twórcze działania wspierały u uczniów rozwój motoryki małej, koordynacji wzrokowo - ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci oraz uwagi. Rozwijały samodzielność, wyobraźnię i kreatywność, wzmacniały poczucie sprawczości i wiary we własne możliwości. Był to mile i owocnie spędzony czas w świetlicy szkolnej.

Joanna Urbaniak

Iwona Dudzińska